Dołącz do nas !

Zarejestruj się korzystaj z pełnego dostępu do darmowych filmów szkoleniowych, artykułów, porad i katalogu ośrodków.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie spersonalizowanych wiadomości email, od serwisu narovista.pl.
Wyszukiwarka
Jak przygotować się do pierwszych zawodów?
  Rozwój

W życiu większości jeźdźców w końcu przychodzi taki moment, kiedy decydujemy się na start w naszych pierwszych zawodach.  Dla wielu osób, sama myśl o starcie, to duży stres i wiele wątpliwości. Dobrym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie, zarówno siebie, jak i konia. 

Masz pytania lub opinię? Napisz do nas!


CAPTCHA Image

Przed Wami krótka lista rzeczy, o których nie powinniśmy zapominać podczas przygotowań do startów. Co warto mieć na uwadze?

  1. MIEJSCE. Idealnym rozwiązaniem jest udział w zawodach organizowanych przez Twoją stajnie. Dzięki temu Ty i Twój koń dobrze znacie miejsce, ludzi i całe otoczenie, a to pozwoli uniknąć dodatkowego stresu:) Jeśli jednak nie masz takiej możliwości, poszukaj zawodów w pobliskich stajniach. Zbyt długa trasa może być dodatkowym zmęczeniem dla Ciebie i wierzchowca, a tego na początku warto unikać.

  2. TRANSPORT. Przed wyjazdem na pierwsze zawody warto się upewnić, że Twój koń dobrze wchodzi do przyczepy. Bezpieczeństwo i spokój podczas transportu to podstawa! Poproś kogoś bardziej doświadczonego o pomoc i sprawdź, jak wierzchowiec reaguje na przyczepę. Jeśli ma z nią problem, warto poćwiczyć przez kilka dni załadunek. Dzięki temu w dniu startów Twój koń dojedzie na miejsce rozluźniony i spokojny :)  

  3. NIESPODZIANKI. Na miejscu, na Twojego konia będzie czekać dużo… niespodzianek! Nowością może okazać się dla niego głośna publiczność, muzyka, balony, kolorowe banery, a także inne, nieznane mu konie. Dlatego podobnie jak z transportem, upewnij się, ze masz odważnego wierzchowca!:) Możesz go przyzwyczajać puszczając różne dźwięki z telefonu, np. dźwięk oklasków, śmiechu, muzyki. I nie zapomnij wziąć ze sobą do stajni kolorowych balonów, parasolki czy reklamówki. Gwarantowana zabawa gwarantowana! :)

  4. TRENER. Porozmawiaj ze swoim trenerem, opowiedz o swoich planach i spytaj co o tym myśli. Dzięki temu wspólnie będziecie mogli przygotować się do pierwszych startów. Doświadczona osoba doradzi Ci jak trenować, na czym się skupić i o czym pamiętać. Upewnij się też, że trener będzie mógł być razem z Tobą w tym wielkim dla Ciebie dniu. Obecność starszej, doświadczonej i opanowanej osoby jest niezastąpiona.

  5. UŚMIECHNIJ SIĘ. Kiedy już nadejdzie ten dzień, nie zapominaj o uśmiechu! Na pewno będziesz się denerwować i stresować, ale pamiętaj, że robisz to dla przyjemności i zbierania doświadczeń. Każdy wielki mistrz kiedyś zaczynał i czuł to co Ty, dlatego warto odstawić nerwy na bok i dobrze się bawić! Twój koń na pewno odczuje pozytywne nastawienie, a to ułatwi Waszą współpracę.

Jeśli zdecydujesz się na udział w pierwszych zawodach, nie zapomnij o wcześniejszych przygotowaniach! Razem z trenerem opracujcie plan działania i trzymajcie się go, aż do ostatniego dnia. A my życzymy powodzenia i trzymamy kciuki! :)

 

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

PARTNERZY