Dołącz do nas !

Zarejestruj się korzystaj z pełnego dostępu do darmowych filmów szkoleniowych, artykułów, porad i katalogu ośrodków.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie spersonalizowanych wiadomości email, od serwisu narovista.pl.
Wyszukiwarka
WKKW czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego
  Rozwój
Masz pytania lub opinię? Napisz do nas!


CAPTCHA Image

Co to jest?

WWKK czyli skrót od Wszechstronnego Konkursu Konia Wierzchowego. Konkurs składa się aż z trzech prób: ujeżdżeniowej, skokowej i terenowej, dlatego też często nazywany jest koroną wszystkich dyscyplin jeździeckich.  Głównym celem zawodów jest sprawdzenie sprawności, odwagi i wszechstronności jeźdźca jak i konia.

Trochę historii

Konkurencja ta wywodzi się z tradycji wojskowej, a pierwsze takie zawody zostały rozegrane w Paryżu. Zawody te lekko różniły się od tych, które możemy podziwiać obecnie, za to sprawdzały dokładnie to samo co teraz: sprawność, odwagę i zgranie jeźdźca z koniem.

Zawody

W Polsce mamy 6 poziomów na jakich możemy wystartować: LL, L, P, jedna gwiazdka, dwie gwiazdki i trzy gwiazdki.

Na każdych z nich rozgrywane są trzy próby sprawności:

  1. Próba ujeżdzeniowa- rozgrywana zawsze jako pierwsza. Zadaniem jeźdźca i konia jest wykonanie określonych figur ujeżdzeniowych na czworoboku. Liczy się tutaj precyzja oraz dokładność. Koń powinien iść lekko i spokojnie, a jeździec powinien być jak najbardziej dyskretny i dokładny w swoich ruchach.

  2. Próba terenowa (cross)- podczas zawodów to na nią wszyscy czekają, ponieważ jest najbardziej widowiskowa. Polega na pokonaniu przeszkód na bardzo urozmaiconym terenie. Przeszkody również nie są zwyczajne, często jest to skok przez szerokie kłody, wodę albo wąskie przedmioty. Najważniejsze w tej próbie to odwaga, zwinność i precyzja zarówno konia jak i jeźdźca.

  3. Próba skokowa- jest rozgrywana jako ostatnia, a więc sprawdza wytrzymałość jeźdźca i konia. Para ma tutaj do pokonania tor przeszkód ustawionych na parkurze. Aby nie zrzucić żadnej z przeszkód jeździec i koń muszą wykazać się dużą starannością i precyzją.
NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

PARTNERZY