Dołącz do nas !

Zarejestruj się korzystaj z pełnego dostępu do darmowych filmów szkoleniowych, artykułów, porad i katalogu ośrodków.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie spersonalizowanych wiadomości email, od serwisu narovista.pl.
Wyszukiwarka
Ujeżdżenie - o co w tym chodzi?
  Rozwój
Masz pytania lub opinię? Napisz do nas!


CAPTCHA Image

Co to jest?

Jest to dyscyplina jeździecka, w której para jeździec i koń wykonują różne figury ujeżdżeniowe na czworoboku. Głównym celem jest ukazanie piękna, harmonii, lekkości i energii wierzchowca w jak najdelikatniejszy sposób. Można to porównać do tańca pełnego pasji i elegancji pomiędzy dwiema osobami.

Szkolenie

Tak naprawdę każdy koń, niezależnie od tego czy startuje w skokach czy innych dyscyplinach, powinien znać podstawy ujeżdżenia. Na początku szkolenia jeźdźcy pracują nad taktem, czyli nad tym aby ruch konia był równy, rytmiczny i regularny. Następną fazą jest praca nad rozluźnieniem, czyli nad spokojem i zrelaksowaniem konia. Kiedy już to opanowaliśmy, można zabrać się za pracę na kontakcie, tak aby cały czas móc „rozmawiać z koniem” poprzez wodze, które łączą rękę jeźdźca i pysk konia. Kolejny etap to impuls, czyli uczenie jazdy w zaangażowaniu i energii. Prostowanie konia jest również bardzo ważne, uczy go jazdy bez żadnych skrzywień. Ostatnim i najtrudniejszym elementem szkolenia jest jazda w zebraniu, czyli nauczenie konia przenoszenia ciężaru jego ciała na tył. Pamiętajcie, że przez te wszystkie etapy szkolenia nie przechodzi się w tydzień czy miesiąc. Do tego potrzeba lat!

Zawody

Wszyscy fani tej dyscypliny sportowej mogą zmierzyć się na zawodach. Jeźdźcy i konie startują na piaszczystym czworoboku, ogrodzonym białymi płotkami. Wybrane punkty na czworoboku są oznaczone literami. Dzięki nim zawodnicy wiedzą w którym miejscu muszą wykonać daną figurę. W Polsce mamy 6 poziomów na jakich możemy wystartować: L, P, N, C, CC i CS. W każdej z nich obowiązują inne figury, jakie jeźdźcy i konie muszą zaprezentować.

Strój

Jeźdźców ujeżdżeniowych bardzo łatwo jest odróżnić na przykład od skoczków. Muszą oni mieć na sobie frak, czyli wydłużoną marynarkę przypominająca na końcach ogon jaskółki. Charakterystyczny jest także cylinder zamiast kasku. Rękawiczki i długie czarne buty to podstawa. Jak widzicie w ujeżdżeniu rządzi elegancja!

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

PARTNERZY