Dołącz do nas !

Zarejestruj się korzystaj z pełnego dostępu do darmowych filmów szkoleniowych, artykułów, porad i katalogu ośrodków.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie spersonalizowanych wiadomości email, od serwisu narovista.pl.
Wyszukiwarka
Naturalne uwarunkowania koni
  Rozwój

Konie to duże zwierzęta budzące nasz podziw i szacunek, jeżeli chcesz na nich jeździć, warto poznać je trochę lepiej. Przedstawiamy pięć zasad końskiego świata:

  1. boją się wszystkiego co obce, może to być nowy czaprak albo wąż na ujeżdżalni
  2. kiedy się boją to uciekają
  3. nie są agresywne z natury, zdarza się to tylko kiedy nie mogą uciec
  4. są doskonałymi obserwatorami – wiedzą w jakim jesteś nastroju
  5. nie są złośliwe, nie chcą Ci zrobić przykrości, po prostu wolą odpoczywać niż pracować
Masz pytania lub opinię? Napisz do nas!


CAPTCHA Image

Kilka tysięcy lat temu konie zostały udomowione przez człowieka. Od tego momentu znaczną część swojego życia spędzają w naszym towarzystwie – szkolimy je i pracujemy z nimi, ucząc określonych poleceń. Mieszkają najczęściej blisko nas, koło naszych domów w stajniach. Jednak pomimo tak długiej relacji z człowiekiem i obcowania z nami, zachowały swoje naturalne instynkty. Większość z nich służyła im po to, aby uciec przed drapieżnikami i w efekcie przeżyć w trudnych warunkach środowiskach naturalnego. Obecnie nadal silnie wpływają na ich charakter oraz zachowanie, dlatego kiedy jesteś w stajni i obcujesz z końmi, musisz mieć te instynkty na uwadze, aby móc prawidłowo zrozumieć, dlaczego zachowują się one w ten a nie inny sposób.

Po pierwsze, konie to zwierzęta uciekające. Oznacza to, że w sytuacjach, które są dla nich stresujące lub gdy pojawia się zagrożenie, starają się uciec i opuścić teren, na którym nie czują się bezpieczne. Stawanie do walki i atakowanie jest sprzeczną z ich naturą – ich celem jest przede wszystkim jak najszybsze znalezienie się w bezpiecznym miejscu. To prawda, że zdarza się, że kopią lub gryzą ludzi, ale w większości przypadków są to zachowania, których nauczyły się w kontakcie z człowiekiem lub które spowodowane są brakiem możliwości ucieczki, np. kiedy są uwiązane lub zamknięte w boksach.

Ponadto, konie są doskonałymi obserwatorami. Nieustannie i bacznie obserwują otoczenie, aby móc jak najszybciej zauważyć ewentualne niebezpieczeństwo, dlatego mogą spłoszyć się w najbardziej nieoczekiwanym momencie – przykładowo, mogą przestraszyć się węża ogrodowego lub kogoś przechodzącego z taczką albo przejeżdżającego na rowerze. Pewnie zauważyłaś/eś, że konie są  bardziej pobudzone w wietrzne dni. Wynika to z tego, że wtedy szumi im w uszach, zakłócając inne dźwięki, a dookoła wszystko się porusza, co utrudnia im analizę otoczenia i w efekcie zwiększa ich niepokój. Co ważne, ta cecha bycia uważnymi obserwatorami sprawia także, że zwierzęta te z łatwością wyczuwają nasze emocje – np. to,  czy jesteśmy pewni siebie i spokojni, czy zdenerwowani. Pamiętaj, że dla konia liczy się to, co się dzieje teraz, kiedy z nim przebywasz. Nie wie przecież, że coś Cię wcześniej zdenerwowało i dlatego masz zły humor. Negatywne emocje mogą wywołać u niego niepokój, dlatego zanim do niego podejdziesz, postaraj się najpierw uspokoić.

Czy zdarzyło Ci się usłyszeć, że konie są złośliwe lub mściwe? Często takie stwierdzenia padają w sytuacjach, kiedy nie radzimy sobie z nimi i nie rozumiemy ich zachowania. Jednak to nie złośliwość powoduje u nich określane przez nas w ten sposób reakcje, np. kopanie czy niewykonywanie poleceń, których od nich wymagamy. Nauczyły się ich po to, aby po prostu ułatwić sobie życie i uniknąć stresujących sytuacji. Często spowodowane są także przez strach czy brak poczucia pewności.

To, co jest jednak najważniejsze, to to, jazda konna jest dla nas przyjemnością, która opiera się przecież na życiu koni i ich emocjach, dlatego każdy z nas powinien je szanować. Pracując z nimi, możesz je przekonać lub zmusić do określonego zachowania – decyzja należy do Ciebie.

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

PARTNERZY