Dołącz do nas !

Zarejestruj się korzystaj z pełnego dostępu do darmowych filmów szkoleniowych, artykułów, porad i katalogu ośrodków.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie spersonalizowanych wiadomości email, od serwisu narovista.pl.
Wyszukiwarka
Wybieramy ośrodek jeździecki
  Rozwój

Szukasz stajni, w której możesz rozpocząć naukę jazdy konnej, ale nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Pierwszy etap nauki, czyli wypracowanie dobrych podstaw to gwarancja rozwoju jeździeckiego w przyszłości, dlatego nie warto uczyć się gdziekolwiek. Pięć naszych porad:

  1. Poczta pantoflowa - najlepsza rada
  2. Wybieraj ośrodek na miarę swoich potrzeb
  3. Najważniejsi są dobrzy szkoleniowcy
  4. Pytaj o dobrostan koni
  5. Pomyśl o nauce zimą, czasem przydałaby się hala
Masz pytania lub opinię? Napisz do nas!


CAPTCHA Image

Dobra opinia

Czy Twoi przyjaciele jeżdżą konno? Jeśli tak, to zapytaj o ich rekomendacje, być może ktoś z nich uczy się w fajnym ośrodku. Możesz też poszukać stajni w internecie. Istnieją fora dyskusyjne, na których ludzie wymieniają się opiniami na temat ośrodków jeździeckich. Wybierz kilka z nich i odwiedź je, żeby zobaczyć jak wygląda infrastruktura, jak zachowują się konie oraz czy atmosfera jest przyjazna. Na miejscu zawsze możesz porozmawiać z osobami jeżdżącym w danym ośrodku. Zastanów się, czy bardziej odpowiada Ci atmosfera dużego ośrodka o zacięciu sportowym czy kameralnej stajni rekreacyjnej. Pamiętaj, że musisz dobrze czuć się w miejscu, do którego będziesz przychodzić w swoim wolnym czasie.

Profesjonalna kadra

Według obowiązujących przepisów zawód instruktora jazdy konnej jest zawodem wolnym, to znaczy że wykonywać może go każdy. Pamiętaj jednak, że profesjonalnie podchodzący do swojej pracy instruktor powinien posiadać udokumentowane kwalifikacje. Certyfikat Polskiego Związku Jeździeckiego poświadczający o zdobyciu tytuły instruktora szkolenia podstawowego lub przynajmniej instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością jazda konna to niezbędne minimum.

Ważne, abyś podczas zajęć czuł się komfortowo, nie bój się zgłaszać swoich uwag i odczuć instruktorowi. Proces nauki wymaga, aby uczeń rozumiał polecenia i niepotrzebnie nie stresował się zajęciami. Instruktor powinien być dla Ciebie wzorem do naśladowania - jego podejście do uczniów i zwierząt jest więc niezwykle ważne.

 

Bezpieczne konie

Wydawać się może, że w szkółce jeździeckiej bezpieczne konie to podstawa, jednak na porządku dziennym w wielu stajniach jest prowadzenie jazd na koniach słabo do tego przygotowanych. Pamiętaj, że dobry, wybaczający błędy koń, to najlepszy trener. Powinien być zrównoważony, abyś na początkowym etapie nauki mógł skupić się na pracy nad swoim ciałem, rozluźnić i poczuć się w siodle komfortowo. Pierwsze jazdy odbywają się na lonży, dlatego koń, na którym będziesz jeździć powinien bez problemu, w rozluźnieniu poruszać się na lonży w trzech chodach (stęp, kłus, galop). Niedopuszczalne jest wsiadanie na konie dopiero co zajeżdżone, nieposłuszne czy nerwowe.

Przyjazna infrastruktura

Do nauki jazdy konnej na początkowym etapie potrzebny jest ogrodzony, niewielki plac lub roundpen (ogrodzony lonżownik na planie koła), na którym instruktor bezpiecznie będzie mógł poprowadzić Ci zajęcia, a z czasem spuścić z lonży. Z czasem zaczniesz jeździć na większym placu. Zwróć uwagę, czy podłoże jest przyjazne dla końskich nóg oraz Twoich i konia dróg oddechowych, tzn. czy nie jest kopne i czy się nie pyli. Plac do jazdy powinien być oświetlony, aby podczas miesięcy zimowych można było jeździć również w godzinach popołudniowych. Idealnie, jeśli stajnia posiada krytą halę, ale to wciąż rzadkość.

Nie zapominajmy o dobru koni - oprócz infrastruktury przyjaznej treningom, zwierzęta muszą mieć padoki, na które są regularnie wypuszczane. Jeśli nie trawiaste, to przynajmniej piaszczyste. Pamiętajmy, że koń jest zwierzęciem stadnym i w naturze stale się przemieszcza, a zatem kontakty społeczne oraz ruch to dla niego gwarancja zdrowia psychicznego i fizycznego.

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

PARTNERZY