Dołącz do nas !

Zarejestruj się korzystaj z pełnego dostępu do darmowych filmów szkoleniowych, artykułów, porad i katalogu ośrodków.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie spersonalizowanych wiadomości email, od serwisu narovista.pl.
Wyszukiwarka
Co musisz wiedzieć o koniach?
  Rozwój

Chcesz rozpocząć przygodę jeździecką, ale nie czujesz się pewnie mając świadomość, że będziesz zależna/y od zwierzęcia o którym wiesz bardzo mało? To naturalne! Przyjrzyjmy się kilku aspektom naturalnych zachowań koni i poznajmy je bliżej. Oto pięć podstawowych zasad które powinnaś/powinieneś wiedzieć:

  1. W stajni nie biegamy i nie hałasujemy
  2. Na terenie ośrodka zawsze i od razu wykonujemy polecenia instruktora – czasem to kwestia bezpieczeństwa.
  3. Konie to zwierzęta uciekające – płoszenie czy ponoszenie to często oznaka strachu
  4. Konie są doskonałymi obserwatorami – postaraj się, żeby Twoje dziecko się ich nie bało
  5. Konie nie są złośliwe, po prostu czasem nie chce im się pracować i to pokazują
Masz pytania lub opinię? Napisz do nas!


CAPTCHA Image

Człowiek udomowił konie kilka tysięcy lat temu. Jednak pomimo tak długiego budowania relacji z tymi zwierzętami, całego procesu udomowienia, któremu przez ten czas zostały poddane oraz przebywania w sztucznych tak naprawdę dla nich warunkach, zachowały one swoje naturalne instynkty, które ukształtowane zostały w procesie ewolucji i umożliwiały im przetrwanie. Większość reakcji i zachowań koni w poszczególnych sytuacjach, często dla nas zaskakujących i niezrozumiałych, z którymi obecnie mamy do czynienia, wynika właśnie z ich uwarunkowań naturalnych. Z tego względu tak ważne jest, aby być ich świadomym i mieć je na uwadze, kiedy obcujemy z tymi zwierzętami – tylko w ten sposób mamy szansę dobrze je zrozumieć i efektywnie z nimi współpracować.

Mając na uwadze swoje bezpieczeństwo musimy przestrzegać kilku zasad stajennych. To że instruktor będzie czasem krzyczał na nas za każdym razem, kiedy będziemy biegać w okolicy koni nie świadczy o jego złym nastawieniu. Pierwszą kwestią, która silnie kształtuje charakter koni oraz wpływa na ich zachowanie, jest to, że są to zwierzęta uciekające. Oznacza to, że w sytuacjach dla nich stresujących lub pojawiającego się zagrożenia, starają się uciec od źródła niebezpieczeństwa i opuścić teren, na którym czują się zagrożone. Stawanie do walki i atakowanie jest sprzeczną z ich naturą – ich celem jest przede wszystkim jak najszybsze znalezienie się w bezpiecznym miejscu. Co prawda zdarza się, że są agresywne, czyli przykładowo kopią lub gryzą ludzi, jednak w większości przypadków są to reakcje wyuczone w kontakcie z człowiekiem lub spowodowane są brakiem możliwości ucieczki, kiedy są uwiązane lub zamknięte w boksach.

Ponadto, konie są doskonałymi obserwatorami. Nieustannie i bacznie obserwują otoczenie, aby być w stanie jak najszybciej zauważyć i zareagować na ewentualne niebezpieczeństwo. Zdarza się, że mogą spłoszyć się w najbardziej nieoczekiwanym momencie, w reakcji na coś dla nas bardzo zaskakującego lub nieadekwatnego do sytuacji – mogą np. przestraszyć się węża ogrodowego lub kogoś przechodzącego obok z taczką albo przejeżdżającego na rowerze. To, co jest istotne dla nas w kontekście budowania z nimi relacji, to to, że ta cecha uważnej obserwacji sprawia także, że konie z łatwością wyczuwają nasze emocje oraz nasze nastawienie w danym momencie, np. to, czy jesteśmy pewni siebie i spokojni, czy zdenerwowani. W związku z tym warto przed spotkaniem z nimi się uspokoić i wyciszyć, tak aby być dla nich jak najbardziej neutralnymi w odbiorze. Niektóre konie będą Was testować – na ile jesteście zdecydowani w swoich działaniach. Często będzie się to wiązało z Waszą frustracją i złością, ale im bardziej zdecydowani i pewni siebie będziecie, tym szybciej zaczniecie lepiej panować nad końmi.

Wielokrotnie można usłyszeć, że konie są złośliwe i mściwe. To najprostsze wytłumaczenie niektórych zachowań, które z pewnością nie raz będzie wam się nasuwać jako najprostsze wytłumaczenie niektórych sytuacji. Prawda jest jednak znacznie bardzie skomplikowana, konie nie wykazują tego typu cech. Zachowania, które określamy w ten sposób, jak np. kopanie czy niereagowanie na nasze polecenia, są zachowaniami nabytymi, których zwierzęta nauczyły się po to, aby ułatwić sobie życie i uniknąć stresujących dla nich sytuacji. Często spowodowane są przez lęk, strach czy brak poczucia pewności jeźdźców.

Najważniejszą kwestią, którą powinniśmy mieć na uwadze, jest to, że jazda konna jest dla nas przyjemnością, która opiera się na życiu żywych istot, dlatego powinniśmy je szanować. Pracując z nimi, możemy je przekonać lub zmusić do określonego zachowania – decyzja należy do nas.

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

PARTNERZY