Dołącz do nas !

Zarejestruj się korzystaj z pełnego dostępu do darmowych filmów szkoleniowych, artykułów, porad i katalogu ośrodków.
Wyrażam zgodę na otrzymywanie spersonalizowanych wiadomości email, od serwisu narovista.pl.
Wyszukiwarka
Dlaczego warto jeździć konno?
  Rozwój

Jest przynajmniej kilka ważnych powodów, dla których warto jeździć konno. Jeśli zastanawiacie się, czy warto rozpocząć naukę jazdy konnej, wybierz odpowiedni ośrodek i po prostu ciesz się nowym rozwojowym hobby. Oto pięć powodów dla których warto trenować jeździectwo:

  1. Regularny ruch na świeżym powietrzu
  2. Mocne mięśnie i lepsza równowaga
  3. Praca połączona z wypoczynkiem w otoczeniu zwierząt
  4. Nauka empatii i odpowiedzialności za żywą istotę
  5. Poprawa koncentracji i precyzji działania
Masz pytania lub opinię? Napisz do nas!


CAPTCHA Image

Regularny ruch na świeżym powietrzu

Wiadomo, że regularna aktywność fizyczna to podstawa prawidłowego rozwoju. Jeśli chcecie jeździć konno, będziecie musieli sporo czasu spędzać na zewnątrz. Zamiast siedzieć przed komputerem, będziecie mieć zapewniomy regularny ruch, ponieważ jazda konna to nie tylko trening w siodle, ale również przygotowanie konia do jazdy i jego obsługa stajenną, do której zalicza się sprowadzanie koni z padoku, sprzątanie boksów czy czyszczenie.

Mocne mięśnie, dobra równowaga

Jazda konna to sport ogólnorozwojowy, ponieważ ważna jest praca niemal całego ciała. Wzmacniają się mięśnie nóg - przede wszystkim przywodziciel uda, rozciągają ścięgna. Dobry jeździec powinien stale pracować nad swoją równowagą w siodle. Gwarancją dobrej sylwetki na koniu są również mocne mięśnie brzucha i grzbietu oraz odpowiednia gibkość, warto więc trenować dodatkowo inny sport (np. joga czy pływanie).

 

Poprawa samopoczucia

Nie raz naukowcy udowadniali, że aktywność fizyczna podnosi poziom endorfin, czyli hormonów szczęścia. Jednak jazda konna może również podnosić samoocenę, pewność siebie i umiejętność pracy w zespole. Przebywanie w grupie rówieśników w stajni czy grupie jeździeckiej może dobrze wpływać na socjalizację. Pierwsze starty w zawodach pozwalają sprawdzić swoje umiejętności, a jednocześnie uczą współzawodnictwa. Stres startowy może okazać się motywujący do dalszego rozwoju. Pokonując go, młody człowiek buduje wewnętrzną siłę i staje się bardziej odporny na stresogenne sytuacje.

Koncentracja na zadaniu

Podczas jazdy konnej jeździec musi koncentrować się na współpracy ze zwierzęciem. Nie jest wskazane, aby w tym czasie „odpływał” myślami do codziennych czynności, spraw domowych czy szkolnych. Jazda konna uczy koncentracji na zadaniu, bycia „tu i teraz”. Podczas zajęć nie można używać telefonu komórkowego.

 

Współpraca i empatia

Jazda konna to sport jedyny w  swoim rodzaju, ponieważ polega na wspólnym działaniu dwóch istot, mówiących skrajnie innym językiem. Każdy, kto które chce być dobrym jeźdźcem, musi brać pod uwagę punkt widzenia konia, starać się zrozumieć drugą stronę i szukać rozwiązań, które przynoszą efekty w postaci lepszej współpracy ze zwierzęciem. Tylko taka postawa daje szansę na sukces w tym sporcie.

Odpowiedzialność za żywą istotę

Istotnym elementem wychowania młodego człowieka jest nauczenie go odpowiedzialności za siebie i innych. Konie wymagają od nas poświęcenia większej ilości czasu niż tylko godziny na samą jazdę w siodle. W wielu stajniach jeździec musi zjawić się w stajni wcześniej, aby przygotować wierzchowca na jazdę - wyczyścić i osiodłać. Odpowiedzialność za zwierzę nie kończy się również wraz z końcem zajęć. A kiedy koń zachoruje, trzeba o niego zadbać równie troskliwie jak o chorego psa czy kota, mimo że nie możemy wówczas czerpać radości z galopów w siodle.

NAJPOPULARNIEJSZE ARTYKUŁY

PARTNERZY